Jakie mleko dla niemowlaka z nietolerancją laktozy?

Problemy z brzuszkiem u niemowląt mogą wynikać z nietolerancji laktozy. Problem ten wymaga wówczas odpowiedniego podejścia żywieniowego, które ma na celu zapewnienie dziecku optymalnego rozwoju i komfortu trawiennego. Jakie mleko modyfikowane wybrać dla malucha z nietolerancją laktozy? Jak w tym wypadku sprawdzi się mleko kozie?

Nietolerancja laktozy u niemowlaka- przyczyny, objawy

Laktoza, czyli cukier mleczny to ważny składnik w diecie już od najmłodszych lat, który wspomaga wchłanianie wapnia z mleka. Co więcej, w wyniku jej fermentacji powstaje kwas masłowy, który wpływa na zdrowie mikroflory jelitowej i jednocześnie odżywia komórki jelit. Nietolerancja laktozy wynika z braku laktazy- enzymu produkowanego w jelicie cienkim, umożliwiającego jej trawienie. Ta dysfunkcja może mieć charakter wrodzony lub wtórny, który wynika z uszkodzenia nabłonka jelit po infekcji, antybiotykoterapii lub w wyniku alergii. Jak może objawiać się nietolerancja laktozy u niemowlaka:

  • Wodnista biegunka, niekiedy nawet pienista,
  • Wzdęcia i nadmierne gazy,
  • Ból brzucha, kolki,
  • Wymioty lub ulewania,
  • Rozdrażnienie i problemy ze snem,

Są to typowe objawy problemów z brzuszkiem, które mogą wynikać z nierozwiniętego u niemowlęcia przewodu pokarmowego lub z nietolerancji laktozy. Dlatego w przypadku ich wystąpienia zawsze trzeba skonsultować się z pediatrą. 

Jakie mleko przy nietolerancji laktozy?

Jeżeli lekarz pediatra zarekomenduje zmianę mleka, wówczas można wprowadzać modyfikacje żywieniowe. Laktoza to ważny składnik w diecie niemowlaka. Dlatego jej eliminacja musi być świadoma. Jakie mleko w takim przypadku można wybrać dla niemowlaka?

  • Mleko O-lac, bez laktozy– kompletna pod względem odżywczym formuła na bazie mleka krowiego, wolna od zawartości laktozy. Może stanowić wyłączne źródło pożywienia niemowląt. Odpowiednie dla dzieci, u których zdiagnozowano jedynie nietolerancję laktozy. Sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/mleko-modyfikowane-bez-laktozy-dla-alergikow.html.
  • Mleko kozie– zawiera nieco mniej laktozy niż mleko krowie. Formuła odżywcza dla niemowląt na bazie mleka koziego sprawdza się u niektórych maluchów z nietolerancją laktozy. Sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/mleko-kozie-modyfikowane.html.
  • Mleko hipoalergiczne– stosowane w przypadku alergii na białka mleka krowiego, której towarzyszy nietolerancja laktozy.

Sprawdź w ofercie również mleka dla wcześniaków: https://aptekadlarodziny.pl/mleko-modyfikowane-dla-wczesniakow.html.

Problemy trawienne u niemowląt zawsze powinny być skonsultowane z pediatrą. Nie należy na własną rękę zmieniać maluchowi mieszanki mlekozastępczej czy też wprowadzać diety eliminacyjnej. Laktoza to ważny składnik zapewniający prawidłowy rozwój mikrobioty jelitowej. Jego ograniczanie lub eliminacja powinny odbywać się pod kontrolą specjalisty.