Strona główna / Zrównoważony rozwój

Poławiamy kryla w jednym z najczystszych łowisk na ziemi

Połowy kryla prowadzimy na obszarze zwanym "Area 48", znajdującym się tuż powyżej Antarktydy. Nasze łowisko uznawane jest przez niezależne organizacje pozarządowe, za jedno z najbardziej zrównoważonych na świecie. Podstawą wszystkich naszych działań jest odpowiedzialność ekologiczna i społeczna. 

Zrównoważony charakter połowów kryla i dbanie o ekosystem Oceanu Antarktycznego jest naszym najwyższym priorytetem. Chcemy zapewnić minimalny wpływ połowu na żyjące w tym miejscu gatunki morskie.

 

"W obliczu nadciągającego kryzysu ekologicznego musimy zrobić wszystko, żeby chronić naszą planetę. To nie jest gra o sumie zerowej. Albo działamy w sposób zrównoważony, albo nie robimy tego wcale."

Piotr Krzekotowski
CEO, Założyciel Nordkrill

Zrównoważony rozwój leży u podstaw naszego działania 

Nasze łowisko kryla zostało sklasyfikowane jako najbardziej zrównoważone redukcyjne łowisko na świecie. Tym samym, jako jedyne otrzymało ocenę „A” od organizacji Sustainable Fisheries Partnership.

Chcemy sprostać globalnym wyzwaniom, które mogą kształtować przyszlość naszej planety. Utrata bioróżnorodności, niedobór zasobów naturalnych, zagrożenia chorobami związanymi ze zmieniającym się stylem życia oraz zmiany klimatyczne. Jako Nordkrill zamierzamy być odpowiedzią na każde z tych wyzwań.

Podejmujemy globalne wyzwania, by chronić naszą planetę

Certyfikat MSC
Certyfikat MSC gwarantuje, że zasoby morskie pozyskiwane są przy użyciu zrównoważonych metod połowu. Produkty posidające ten certyfikat są transparentne w całym łańcuchu dostaw. Nasze łowisko kryla jako pierwsze otrzymało certyfikat MSC (Marine Stewardship Council) w 2010 r. 

SFP - łowisko klasy "A"
Piąty rok z rzędu łowisko, z którego poławiamy kryla antarktycznego, otrzymało ocenę „A” od organizacji Sustainable Fisheries Partnership (SFP). Otrzymaliśmy ją za połowy kryla prowadzone zgodnie z dobrymi praktykami dotyczącymi gospodarowania zasobami morskimi. Niezależny raport stwierdza, że stada ryb zamieszkujące to terytorium są w „bardzo dobrym stanie”, a połów kryla w Oceanie Antarktycznym prowadzony jest przez nas w sposób zrównoważony.  

Eco-Harvesting®
Eco-Harvesting to opatentowana technologia, którą wykorzystujemy do połowu kryla w zrównoważony i przyjazny dla środowiska sposób. System trałowania jest stale zanurzony, a wąż delikatnie przenosi kryla na pokład statku, zmniejszając ryzyko przyłowu innych gatunków prawie do zera. Obejrzyj poniższy film i zobacz jak działa ta technologia.

Odpowiedzialne wykorzystanie zasobów morskich

Połów kryla antarktycznego odbywa się wyłącznie na niewielkim obszarze Oceanu Antarktycznego, zwanym "Area 48". Na tym obszarze CAMMLR (Komisja ds. Ochrony Żywych Zasobów Morskich Antarktyki) ustanowiła limit połowowy w wysokości 1% całkowitej oceanicznej biomasy. Tak rygorystyczny limit połowowy zapewnia zrównoważone odnawianie zasobów. Dla porównania, wiele innych łowisk, które uważa się za zrównoważone mają limit połowowy wynoszący, aż 10% całkowitej biomasy!

Czy wiesz, że nasz olej z kryla posiada w pełni transparenty łańcuch dostaw?

Możesz prześledzić drogę naszeg oleju z kryla, z powrotem, aż do miejsca połowu. W ten sposób masz pewność skąd pochodzą Twoje kapusłki. Sprwadź pochodzenie oleju z kryla, skorzystaj z przygotowanego przez nas narzędzia.